A – jak arkusz. Co to jest arkusz wydawniczy?

Jeśli kiedyś zastanawialiście się, co oznacza ogólnie pojęte słowo „arkusz”, to najprościej mówiąc jest to prostokątny płat papieru, na którym zawarte zostają informacje w formie tekstu pisanego. Jest on kluczowym elementem pracy wydawniczej, ponieważ to na nim określa się objętość zawartej treści (tekst i grafika). W poligrafii wyróżniamy podział na: arkusz wydawniczy, arkusz drukarski oraz arkusz autorski.

Ciebie, drogi autorze, najbardziej interesuje arkusz wydawniczy ponieważ jest on miarodajną wartością objętości twojej książki. Taka informacje jest niezbędna do wyceny m.in. redakcji i korekty, a także składu tekstu.

Co to jest arkusz wydawniczy ?

W skład arkusza wydawniczego wchodzi zarówno teść jak i grafika do publikacji. By określić objętość tego arkusza musimy wziąć pod uwagę treść publikacji oraz indeksy, bibliografię czy przypisy.

Co ważne, na podstawie arkusza wydawniczego nie jesteśmy w stanie określić dokładnej liczby stron książki! Ta jest zależna od wielu czynników takich jak rozmiar i rodzaj kroju pisma, marginesy, interlinie itp.

Poprawny arkusz wydawniczy zawiera:

  • 40000 znaków typograficznych ze spacjami – jest to wartość stała do zmierzenia objętości tekstu książki. Albo,
  • 700 linijek poezji, albo,
  • 800 wierszy obliczeniowych, po 50 znaków, albo,
  • 3000 cm2 powierzchni ilustracyjnej.

Liczba arkuszy wydawniczych – jak obliczać

Istotną informacją jest to, że im większy arkusz wydawniczym, tym większy arkusz drukarski i sama książka. Gdy interesuje nas arkusz, w którym zawarty jest tylko tekst najlepszym sposobem, na obliczenie arkuszu jest posiadanie pików tekstowych w formacie doc., DOCX, txt itp. Kiedy posiadamy pliki w odpowiednim formacie wystarczy odczytać liczbę znaków ze spacjami.

Otrzymaną liczbę dzielimy przez 40000 i wychodzi nam liczba potrzebnych arkuszy.

Np. 180 tysięcy znaków ze spacjami dzielone przez 40 tysięcy, daje nam wynik: 4,5 arkusza wydawniczego.

Uwaga! By dobrze obliczyć liczbę znaków w dokumencie, trzeba policzyć również znaki typograficzne w przypisach dolnych.

W przypadku obliczania książki, która zawiera ilustrację, należy doliczyć do liczby znaków typograficznych również powierzchnię ilustracyjną. Najłatwiejszym sposobem na to, jest posiadanie wydawniczego PDF-a. Posiadając plik w takiej formie, jesteśmy w stanie przewidzieć zmienne powierzchni ilustracji. Liczbę arkuszy wydawniczych należy dodać do liczby arkuszy uzyskanych z obliczenia powierzchni ilustracji.

Co to jest arkusz drukarski?

Z punktu widzenia osoby przygotowującej skład publikacji, arkusz drukarski, to jednostronnie zadrukowany arkusz papieru o formatach od A1 do B1. W druku jednostronnym mieści się 8 stron formatu A4-B4, 16 stron formatu A5-B5 i 32 strony formatu A6-B6. Natomiast w przypadku druku dwustronicowego wartości podane wyżej mnożymy razy dwa.

Pozdawiamy,

zespół BUKEBUK

Start typing and press Enter to search