Każda książka, którą czytam, bądź piszemy, zawiera w sobie zdania. Zdania te składają się z poszczególnych wyrazów a te wyrazy z liter, które tworzą słowa. Jednak czy na pewno wiemy jak się je określa? Czym tak naprawdę jest czcionka i czy w ogólne różni się od fontu?
Jakie są różnice i jak je rozpoznać? Powszechnie słowo czcionka jest utożsamiane z tym, o czym myślimy gdy je wypowiadamy. Prawda jest natomiast nieco inna. Słowo czcionka oznacza nośnik pojedynczych znaków pisma. Nośniki tego typu wykonane były z metalu i wyglądem przypominają prostopadłościan. Używało się ich w starych drukarniach, a obecnie znajdują swoje zastosowanie w artystycznych technikach druku czy drukarniach akcydensowych. W dzisiejszych czasach lepszym słowem jest font.
Czym jest font?
W przypadku gdy czcionka występuje w formie fizycznej, font jest nośnikiem komputerowym. I to o nim najczęściej mówimy, mając na myśli wygląd liter, które wpisujemy za pomocą klawiatury. W Internecie jak i w specjalnych programach dedykowanych możemy tworzyć najrozmaitsze fonty, dedykowane specjalnie dla nas.
Krój pisma
Krój pisma nadaje charakter oraz wymowę temu co piszemy. Dzięki niemu możemy starać się oddać pewne uczucia, emocje w tekście, czy ująć klimat, jaki panuje. Warto o tym pamiętać podczas procesu kreowania, w końcu chcemy przekazać i urzeczywistnić jak najwięcej możemy. Dobrym przykładem zastosowania różnych krojów pisma jest fragment książki „Z pamiętnika mamy Zosi”. Cały tekst został napisany delikatnym jedno elementowym krojem, natomiast fragmenty zawierające cytaty z dokumentacji medycznej zostały napisane krojem imitującym maszynę do pisania. Zabieg ten na celu ma pokazanie bezdusznego, biurokratycznego stylu przekazywania pewnych informacji.
Podsumowując, czcionka i font nie są jednym i tym samym. Chociaż przyjęło się stosować je przemiennie w nazewnictwie. Krój pisma powinien być dobierany w zależności od tematyki utworu, i jego celu. Im lepiej uda nam się przedstawić tekst w formie wizualnej, tym lepiej trafi on do czytelnika.
Pozdawiamy,
zespół BUKEBUK